(Ott hagytam abba, hogy - szerintem - az MDF főleg(!) vélt érdekek mentén politizál.)
A "Normális Magyarország" szlogen természetesen akár valós és országos érdeket is kifejezhetne,
ha tudnánk a definicióját és azzal a választók (legalább) fele egyetértene. Nem megyek bele a részletekbe, csak csendesen megjegyzem, hogy az MDF politikájával nemhogy a többség, de a párt tagságának tekintélyes része sem ért egyet. És itt nem arról van szó, hogy az MDF egy jelentős hányada jobbszélre tolná a pártot, a vezetés viszont a (jobb)középen képzeli el a jövőt. Ahogy irtam, a probléma a szociális piacgazdaság, s vele az antalli politika teljes feladása, annak minden következményével együtt.
Én persze elhiszem, hogy az SZDSZ "kilökése" a politikából nagyjából
9 millió 800 ezer plusz 1 embernek okozna eufórikus örömöket, de hogy ez az SZDSZ politikájának átvételével valósitható meg, az kissé túl ravasznak tűnik. (S hogy nem vagyok egyedül azt az MDF évek óta láthatja és tapasztalhatja.)
Akkor mi az az ok, mik azok az okok, vagy vélt érdekek, ami miatt érdemes egy ilyen politikai fordulatot végrehajtani? (Az Orbánt hagyjuk, mert azért az MDF politikáját mégsem a Fidesz
boszorkánykonyhájában határozzák meg. Más kérdés, hogy szeretnék, de ezzel minden párt igy van.
Különösen akkor, ha az azonos térfélen focizó két csapat közül az egyik játékosai az ellenfél kapuja előtt állnak sorfalat, majd beköszönnek egy pazar öngóllal.( L. budapesti önkormányzati választás, adótörvény megszavazása) Apropó, önkormányzat! Ki halott már olyat, mondjuk
a normális Franciaországban, hogy egy párt úgy politizál országos ügyekben, mint ahogy a helyi
önkormányzatokban szoktak?! "Mi ügyek mentén hozzuk meg a döntést", hallom egyre többször az érvnek szánt okoskodást, ami egy tipikus önkormányzati politikai stratégia, de még ott sem használják mindig és minden esetben, alapvető elvként meg pláne nem. Az úgynevezett nagypolitikában ez tehát biztos kudarc, hiszen azt sugallja, hogy az illető pártnak se ideológiája, se saját elképzelése az ország jövőjét illetően. (T.i. túl sokszor "találkozik" más pártok elképzelésével, ráadásul az ellentétes politikai oldaléval!) Nem véletlen, hogy pl. a kormányzó pártok sem szoktak támogatni ellenzéki javaslatokat a Parlamentben, legfeljebb elvétve. Ha ugyanis ez elérne egy "kritikus tömeget" az egyrészt azt üzenné a társadalomnak, hogy itt akár az ellenzék is kormányozhatna, másrészt azt, hogy halvány lila gőzük sincs arról, hogy mit is szeretnének csinálni. Akkor meg miért ők vannak kormányon, hiszen lehetne akár a másik is?!
Természetesen vélheti úgy az MDF, hogy ez egy pozitiv üzenet, de ami "átjön" belőle az nem más, mint a párt tanácstalansága. (Ennek látszólag ellentmondva: már maga az "ügyeket támogatunk" is pontosan forditva igaz, hiszen az MDF átvett egy ideológiát, ami a gyakorlatban valóban "ügyekben" testesül meg, de ezeket nem is ellenezhetné, hiszen akkor szembekerülne saját "új" ideológiájával. A fenti ellentmondás - ismétlem - látszólagos. Az egyik ugyanis kommunkáció a másik pedig maga a
politika. Mellesleg ez a legfontosabb üzenete Bokros Lajos jelölésének is! Az MDF tehát kihúzta maga alól a "kommunikációs sámlit" és PR szakértő legyen a talpán, aki képes lesz újra felépiteni a párt hitelét.)
További probléma, hogy azzal a doktriner liberális gazdaságfilozófiával, amit ma az MDF képvisel, úgy tűnik, vele jár egy "élcsapat" szerep is. Adódik ez abból, hogy a kb. kétezer nagytőkés érdekeit normális érvekkel szinte lehetetlen kommunikálni, legalábbis úgy, hogy az össznemzeti érdeknek tünjék. A következmény: agresszivitás, középre hülyézés és mindentjobbantudás, magyarán egy olyan szellemi felsőbbrendűségi érzés kisugároztatása, aminek az eredményét már láttuk és tapasztaltuk, igaz, (eddig) nem az MDF-nél, de hogy ez most sem fog elmaradni, abban bizonyos vagyok.
Húsz éve irtam, ha egy balett-táncos rögbizni megy, akkor ne a spiccén forogjon, mert úgy négyszer több irányból lökhetik fel, hátulról. A "Cipőt a cipőboltból" szlogenig egyszerűsitve ez azt jelenti, hogy minden "foglalkozásnak" speciális szabályai vannak. Egy öntödében elfogadott viselkedés, ha - mondjuk csapolás előtt - valaki a saját tenyerébe köp, a diplomáciában nem. Az teljesen normális ha egy boxoló állon vágja az ellenfelét, a sakkozóknál ez nyilván elfogadhatatlan, és igy tovább. Az viszont nem normális, hogy jobboldali pártként - az esetek igen magas százalékában - a baloldallal szavazok. (Országos ügyekben nekem az MSZP ne szavazgasson túl sűrűn a Fidesszel, mert ha igen, akkor valamelyikükre semmi szükség a politikai palettán.)
Az MDF azon vélt érdek mentén politizál, hogy a világgazdasági válságra kizárólag egyetlen
megoldás létezik, Magyarország érdeke tehát az, hogy a párt felsorakozzon azon pártok mögé,
ha tetszik mellé, akik ezzel az egyetlennek vélt megoldással egyetértenek vagy legalábbis hasonlóan gondolkodnak. A probléma az, hogy miközben ezek a pártok egy bukott (utóvédharcot azonban folytató) jobboldali gazdaságpolitika elkötelezettjei, de kommunkációval képesek magukat a baloldalra pozicionálni, addig az MDF feladva a szociális piacgazdaság jobboldali politikáját a már emlitett két pártot is túllihegve a legszélsőségesebb vadkapitalizmus mellett tör lándzsát, viszont képtelen magát pozicionálni!
Az MDF a levegőben lóg, egyforma távolságra a jobboldaltól, baloldaltól és középtől egyaránt.
A párt politikailag értelmezhetetlen. Először a középosztály képviseletét vállalta fel, de Magyarországon a középosztály, enyhén szólva is, elhanyagolható. Most a bérből és fizetésből élokrol van szó, a listavezető: Bokros Lajos. A világban államositanak, az MDF privatizálni akar.
A neokonok új megoldásokat keresnek, az MDF a lejárt lemezt nyekergeti. Fel akarja oszlatni a parlamentet, de megszavazza az adótörvényeket. Az úgynevezett "Nemzeti csúcs"-on, ami kifejezetten egy PR esemény volt, más nem is lehetett, az őszinteség jegyében, olyan javaslatokat tesz, amihez képest a Rothschild család akár a kommunizmus előfutárának is tekinthető, és sorolhatnám a végtelenségig.
Teljesen nyilvánvaló, hogy még vélt érdekek képviseletéből sem következhet olyan "politikai zsiráf", mint az Antall-i örökségre - ma már egyre ritkábban - hivatkozó jelenlegi MDF. Egyértelmű
az is, hogy a döntésekbe pártérdekek és egyéni ambiciók is belejátszanak, de én ezt értem és normálisnak tartom. Amit nem értek az az, hogy mi motiválta az antalli politika feladását és azt,
hogy az MDF miért éppen a 2-5% között mozgó SZDSZ szavazóit célozta meg, amikor a skandináv modell felvállalásával nagyságrendileg több szavazót érhetett volna el?
Mellesleg: azt olvasom egy interjúban, hogy a skandináv modell Magyarországon szóba sem jöhet/ett/, mert más talajon és más körülmények között alakult ki. Akkor - gondolom - a Blair-i modell nyilván Magyarországgal azonos talajon és azonos körülmények között alakult ki, hiszen volt aki megpróbálta átültetni.
Ugyan már! Nincs azonos talaj, ahogy azonos körülmények sincsenek. Hogy úgy mondjam, egy modell az csak egy modell és én soha nem állitottam, hogy egy az egyben átveheto bármi is,
bárkitől.
folyt. köv.
"s mert minden gondolat arány, minden gondolható másként."5.
2009.05.09. 02:16 Bárány János
Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
https://cipotacipoboltbol.blog.hu/api/trackback/id/tr201110941
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.